David Irving

David Irving
Rodné jménoDavid John Cawdell Irving
Narození24. března 1938 (86 let)
Brentwood
Povoláníesejista, novinář, spisovatel, životopisec a publicista
Alma materUniversity College London
Imperial College London
Brentwood School
Web oficiální stránka
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Logo Wikicitátů citáty na Wikicitátech
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
David Irving, 2003

David John Cawdel Irving (* 24. března 1938, Hutton) je kontroverzní britský spisovatel a amatérský historik,[1][2] se zaměřením na literaturu faktu[zdroj?] o období druhé světové války a nacistického Německa, známý rasista, antisemita a popírač holocaustu.

Je autorem zhruba 30 knih, mezi jinými Zkáza Drážďan (1963), Hitlerova válka (1977), Churchillova válka (1987), Rommel – liška pouště (1999). Většinu knih napsal v angličtině, některé v němčině.

V roce 2000 žaloval u britského soudu pro urážku na cti historičku Deborah Lipstadtovou a její nakladatelství Penguin Books, protože ho ve své knize označila za popírače holocaustu, antisemitu a falšovatele dějin.[3] Soud na základě podrobného studia Irvingových knih jednoznačně rozhodl, že David Irving záměrně zkresluje historické prameny, aby dokázal svoje sporné teze. Dále rozhodl, že David Irving skutečně popírá holocaust, nemá pravdu, když popírá existenci plynových komor v Osvětimi-Birkenau, tzv. Leuchterova zpráva není věrohodným důkazem neexistence vraždění plynem v osvětimském táboře, manipuluje s fakty, falšuje je a uzpůsobuje svým ideologickým východiskům, ve vylíčení bombardování Drážďan používal falešné statistiky, lživě interpretoval výpovědi svědků, byl ve spojení s pravicovými radikály a vystupoval na jejich shromážděních.

V Rakousku byl Irving odsouzen a uvězněn pro zpochybňování holocaustu, je persona non grata v Německu, Rakousku, Itálii, Kanadě a Austrálii. Mezi jiným zpochybňoval také existenci plynových komor v Osvětimi,[4] na což později (na základě studia sovětských archivů) přehodnotil svůj názor.[zdroj?]

  1. Red Zah, ČTK. Rakušané zatkli historika Irvinga. Aktuálně.cz [online]. Economia, 2005-11-17 [cit. 2008-01-19]. Dostupné online. 
  2. Britský historik David Irving odsouzen na tři roky do vězení. Britské listy [online]. 2006-02-20 [cit. 2008-01-19]. Dostupné online. ISSN 1213-1792. 
  3. http://www.hdot.org/en/trial
  4. The ruling against David Irving. The Guardian [online]. [cit. 2009-02-22]. Dostupné online. 

© MMXXIII Rich X Search. We shall prevail. All rights reserved. Rich X Search